Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z własnej naiwności. Prawda jest jednak taka, że również osoba prywatna, która chce sprzedać swoje auto, może uzyskać zadowalającą cenę, przy zastosowaniu kilku podstawowych zasad. Nie jest to trudne, ani kosztowne – wystarczy trochę cierpliwości i odpowiedniego podejścia.

1. Ustal wartość auta

Wiadomo, że auto, które użytkowaliśmy przez lata, ma dla nas wartość emocjonalną, stąd tendencja do zawyżania jego ceny. Niestety, jeśli chcesz sprzedać auto w miarę sprawnie, musisz podejść do tego bardziej rzeczowo. Najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie w sieci podobnych ogłoszeń – tego samego modelu, z tego samego roku, z takim samym silnikiem i podobnym przebiegiem. Na podstawie takich ofert można oszacować wartość swojego pojazdu. Oczywiście, dodatkowe wyposażenie ma znaczenie, tak samo regularne serwisowanie i estetyczny wygląd.

2. Przygotowanie pojazdu

Koniecznie przed wystawieniem ogłoszenia sprawdź stan techniczny pojazdu – jeśli występują usterki, powinieneś je naprawić. To zawyży wartość auta. Jeśli z kolei uznasz usunięcie uchybień za zbyt kosztowne, powinieneś uczciwie poinformować o tym kupującego. Większość chętnych przyprowadzi ze sobą mechanika, bądź też będzie chciała zabrać samochód na przegląd – wszystkie wady wyjdą na jaw, a ty będziesz na straconej pozycji. Jeśli kupujący nie straci chęci nabycia pojazdu, to będziesz musiał mocno zejść z ceny. Lepiej więc mówić od razu, jak jest.

3. Estetyka

Podstawową sprawą są generalne porządki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Czysty, lśniący pojazd, z ładną, zadbaną i pachnącą kabiną robi wrażenie. Co więc należy zrobić? Dokładne mycie z woskowaniem to absolutna konieczność, warto także pokusić się o polerkę (która mocno wpłynie na wartość). Negatywne wrażenie robią zmatowiałe, brudne reflektory, dobrze więc pomyśleć o ich wyczyszczeniu. Co do wnętrza, to w pierwszej kolejności trzeba je odkurzyć i wyprać tapicerkę. To samo dotyczy dywaników. Warto także przetrzeć kokpit z kurzu i zadbać o ładny zapach.

4. Zamieszczenie ogłoszenia

Zrób swojemu autku dobre zdjęcia, najlepiej standardowym aparatem, a nie telefonem. Jeśli samochód ma ślady korozji, wgniecenia lub inne widoczne defekty, sfotografuj je – kamuflowanie nic ci nie da. Ogłoszenia najlepiej umieszczać w sieci, na specjalnych portalach. Opis powinien być rzeczowy i zawierać najważniejsze informacje. Nie ma sensu koloryzować, ponieważ przy oględzinach wszystko wyjdzie na jaw.

5. Przyjazna rozmowa

Podczas oględzin bądź przyjaźnie nastawiony i odpowiadaj zgodnie z prawdą. Kłamstwo w kwestii sprawności samochodu jest zwyczajnym oszustwem i nie należy tak postępować. Jeśli kupujący chce odbyć jazdę próbną, powinieneś mu na to pozwolić, ale to oczywiście twoja decyzja. Warto jednak najpierw go wylegitymować – nigdy nie wiadomo, z kim ma się do czynienia. Pamiętaj też o wcześniejszym przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży, żeby móc w każdym momencie ją wypisać.

I to wszystko – powodzenia przy sprzedaży!

 

Przeczytaj także

20 najpopularniejszych usterek instalacji LPG

20 najpopularniejszych usterek instalacji LPG

 Zastanawiasz się jakie awarie mogą się pojawić podczas zasilania silnika LPG? W tym artykule opisujemy 20 najczęściej występujących awarii, które mogą być związane z instalacją LPG obecną w Twoim samochodzie.

więcej

Citroen C1 (I) - Cena wymiany tłumika końcowego

Citroen C1 (I) - Cena wymiany tłumika końcowego

 Citroen C1 to francuskie auto osobowe klasy aut najmniejszych produkowane od 2005 roku po dzień dzisiejszy. W tym czasie powstały 2 generacje modelu. Samochód produkowany był w nadwoziu hatchback 3d i 5d. Bezpośrednią konkurencją modelu jest Peugeot 107, Toyota Aygo czy Ford Ka.

więcej

BMW X6 F16 - cena wymiany klocków hamulcowych

BMW X6 F16 - cena wymiany klocków hamulcowych

 Produkcja BMW X6 F16 rozpoczęła się w 2014 roku i trwa do dnia dzisiejszego. To kontynuacja nowo powstałego segmentu samochodów SAC. Poza nieznacznym zwiększeniem rozmiaru jest to odświeżony X6 E71. Do oferty ponownie trafiły 3 silniki benzynowe od 306KM do 575KM oraz 3 silniki diesla o...

więcej

Audi A4 B5 - Cena wymiany filtra paliwa

Audi A4 B5 - Cena wymiany filtra paliwa

 Produkcję Audi A4 B5 rozpoczęto w 1994, a zakończono 7 lat później, w 2001 roku. W międzyczasie w 1998 roku auto poddano faceliftingowi, gdzie zmieniono wygląd nadwozia. Audi A4 B5 dostępne było w nadwoziu sedan, kombi oraz cabrio. Kierowcy do wyboru mieli 18 silników benzynowych o...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę